7/21/2019

7/21/2019

XVIII-wieczna Florencja

Nie oszukujmy się - do Florencji nie jeździ się po to, żeby podziwiać zabytki z XVIII wieku. Będąca kolebką renesansu, Florencja oferuje przede wszystkim dzieła sztuki XIV i XV wieku - już na Piazza San Giovanni podziwiać można drugie drzwi baptysterium autorstwa Lorenza Ghibertiego, te, od których "wszystko" się zaczęło, oraz trzecie, które sam Michał Anioł nazwać miał "Drzwiami Raju". Przemierzając Galerię Uffizi doświadczyć można z kolei przejścia od gotyku do renesansu, by następnie przyjrzeć się, jak renesans stopniowo przekształcał się i przechodził w manieryzm. "Zwiastowanie" Simone'a Martiniego, "Narodziny Wenus" Botticellego czy "Madonna  długą szyją" Parmigianina to tylko niektóre z dzieł, którymi można cieszyć tam swoje oczy. Ale przecież historia Florencji nie zakończyła się w XVI wieku, dlatego też wszyscy, którzy będą poszukiwać w niej śladów oświecenia, z pewnością nie będą zawiedzeni - zwłaszcza, jeśli skierują swe kroki do wspaniałego Palazzo Pitti. 


Wystawa The Colours of Judaism in Italy - ta zorganizowana przez Galerię Uffizi wystawa czasowa była dla mnie dużym zaskoczeniem. Dzieje żydowskiej społeczności w Italii od czasów starożytnych do XX wieku ukazane na niej zostały za pomocą tekstyliów: zarówno obiektów sakralnych, jak i tych całkowicie świeckich. Na wystawie można podziwiać wiele tkanin pochodzących z XVIII wieku, łącznie z niesamowitymi jedwabiami typu bizarre, a także piękną robe à la française z połowy stulecia. Zresztą nawet abstrahując od XVIII wieku, wystawa ta jest po prostu niezwykle ciekawa i z pewnością warta zobaczenia. Więcej możecie o niej przeczytać tutaj
Wystawa znajduje się w Galerii Uffizi, koszt biletu wstępu zależy od sezonu (20 lub 12 euro). Trwa do 27 października. 

Museo della Moda e del Costume (Galleria del Costume) - muzeum mody i ubiorów znajduje się wewnątrz Palazzo Pitti. Założone zostało w 1983 i było pierwszym we Włoszech muzeum poświęconym modzie. Jego bogata kolekcja składa się z ubiorów, akcesoriów i biżuterii pochodzących z XVIII, XIX i XX wieku oraz z czasów współczesnych. Dodatkowo w kolekcji znajdują się pochodzące z XVI wieku ubiory grobowe Kosmy I Medyceusza, jego żony Eleonory Toledańskiej i ich syna Garzii. Aktualnie (do 29 września) w muzeum oglądać można wystawę "A short novel on men's fashion", na której prezentowany jest przekrój ubiorów męskich od XVIII wieku do czasów współczesnych. Muszę przyznać, że chociaż sam sposób zaprezentowania ubiorów nie do końca przypadł mi do gustu, same w sobie były one jednak niezwykle interesujące. Moją uwagę zwrócił m.in. XVIII-wieczny komplet ceremonialny, w którego skład wchodziły spodnie typu rhingrave. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się zobaczyć jednak również tamtejszą wystawę stałą. 
Muzeum znajduje się w Palazzo Pitti, bilet, w zależności od sezonu, kosztuje 16 lub 10 euro i obejmuje wstęp do wszystkich znajdujących się wewnątrz galerii. Męski habit z początku XIX wieku, który można podziwiać na wystawie

Tesoro dei Granduchi - ta kolejna znajdująca się wewnątrz Palazzo Pitti galeria z pewnością będzie rajem dla wszystkich lubujących się w biżuterii i szeroko pojętej sztuce dekoracyjnej. Podziwiać w niej można zarówno wspaniałe przedmioty wykonane z użyciem nautilusa i korala (jak niezwykła rzeźba z połowy XVIII wieku ukazująca męczeństwo św. Sebastiana, w której funkcję drzewa pełni rozłożysty koral), jak również bogatą kolekcję XVIII-wiecznej (i nie tylko) biżuterii. Moją uwagę zwróciła przede wszystkim biżuteria pochodząca z XVIII-wiecznej Sycylii, wyróżniająca się perłami układanymi we wspaniałe, misterne wzory. 

Muzeum Porcelany - w 1549 roku Kosma I Medyceusz założył dla swojej żony, Eleonory Toledańskiej, wspaniały ogród, który zyskał nazwę Ogrodu Boboli (Giardino di Boboli). Miejsce to stało się wkrótce modelowym przykładem włoskiego ogrodu, którego kształt zaczął być naśladowany w innych krajach Europy. W 1766 roku ogród ten po raz pierwszy udostępniony został szerszej publiczności. Wejście do ogrodu prowadzi przez Palazzo Pitti, w środku zaś znajdują się liczne groty i fontanny, a ze wzgórza, na którym jest usytuowany, rozciąga się wspaniały widok na Florencję. To właśnie w Ogrodzie Boboli, w XVII-wiecznym budynku Casino del Cavaliere, znajduje się niewielkie Muzeum Porcelany. Podziwiać tam można zarówno elementy zastawy stołowej, jak i niezwykle popularne w XVIII-tym wieku figurki. Prezentowana tam porcelana pochodzi przede wszystkim z manufaktur z Wiednia, Miśni i Neapolu. Wśród figurynek znajdziemy m.in. grupę "Odkryci kochankowie" z 1770, ukazującą męża, który właśnie odkrywa schowanego pod łóżkiem kochanka swej żony. Moją uwagę zwróciły również piękne patery w formie korali podtrzymujących porcelanowe miseczki w kształcie ostryg. 
Wstęp do Muzeum Porcelany zawarty jest w bilecie do Ogrodu Boboli i, w zależności od sezonu, kosztuje 10 lub 6 euro. 


Patery w kształcie ostryg i korala z serwskiej porcelany

Budynek Muzeum Porcelany

Bardzo się cieszę, że udało mi się znaleźć w renesansowej Florencji chociaż odrobinę XVIII wieku. Był ta jednak moja pierwsza wizyta w mieście Medyceuszy i jestem przekonana, że skrywa ono o wiele więcej miejsc związanych z wiekiem świateł, które, mam nadzieję, uda mi się odkryć w czasie następnych podróży. 

2 komentarze:

  1. Muszę tam jeszcze wrócić. Nie sposób poznać skarbów Florencji w kilka dni. Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie ja jeszcze nigdy nie byłam więc wszystko przede mną

    Zapraszam https://ispossiblee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Modna historia , Blogger