11/12/2016

11/12/2016

Zainspiruj się XVIII-tym wiekiem!

Jakiś czas temu opublikowałam wpis o tym, w jaki sposób przenieść klimat rokokowego stylu życia do współczesnego świata (tutaj), który spotkał się ze sporym zainteresowaniem z Waszej strony. Samo tworzenie tego tekstu dało mi sporo do myślenia - przede wszystkim o tym, jak bardzo oświeceniowe ideały i styl życia wpisują się we współczesne zagadnienia slowlife'u i samorozwoju. Jak już pisałam nie raz, ludzie XVIII-tego wieku byli do nas bardzo podobni. Tak samo jak my poszukiwali remedium na coraz to przyspieszającą rzeczywistość, tak samo jak my poszukiwani ucieczki od banału i byle jakości, i tak samo jak my wreszcie chcieli kształcić się i rozwijać. Tak naprawdę najmodniejsze dzisiaj hasła, takie jak chociażby owo banalne już niemal "celebrowanie codzienności", przyświecały również ludziom oświecenia. I mieli na nie swoje własne sposoby, które ani trochę nie straciły dziś na aktualności. 
Ludzie żyjący w XVIII wieku walczyli z podobnymi problemami i tak jak my chcieli uczynić swą codzienność piękniejszą i bardziej wartościową. Postanowiłam więc stworzyć na blogu nową akcję "Zainspiruj się XVIII wiekiem", w ramach której chciałabym zachęcić Was spojrzenia na to stulecie jako zestaw pomysłów, w jaki sposób uczynić rzeczywistość piękniejszą i bardziej wartościową. W żadnym wypadku nie chodzi mi o rekonstrukcję życia ludzi w tamtych czasach ani o idealizowanie go. Chodzi o to, żeby spojrzeć na najbardziej wartościowe elementy kultury XVIII wieku i zastanowić się, czy mogą one nas w jakiś sposób ubogacić - czy to estetycznie, czy intelektualnie. Rzeczy, których możemy nauczyć się od ludzi oświecenia, jest naprawdę bardzo wiele. Spójrzmy na najprostszy przykład - to właśnie XVIII-wieczne kobiety w doskonały sposób łączące zamiłowanie do piękna z miłością do nauki, są świetnym przykładem na to, że zainteresowanie modą i ubiorem wcale nie oznacza, że jest się "osobą pustą i mało inteligentną".  

W ramach akcji przygotowałam przykładową listę zadań inspirowanych XVIII-wiecznym stylem życia, które sama postaram się skrupulatnie wypełnić i zdawać z nich relację na blogu. Jeśli Wy również macie na to ochotę, zachęcam Was do tego samego, jak również do własnego poszukiwania inspirujących elementów oświeceniowej kultury i wprowadzania ich do swojej codzienności. Ponad to w czasie trwania akcji na blogu i facebooku pojawiać się będą posty dotyczące najbardziej inspirujących postaci epoki oświecenia oraz ludzi, których inspiruje ona dzisiaj. Nie pominę oczywiście tematów stricte modowych, a więc tego, czego możemy nauczyć się od XVIII-wiecznych kobiet w kwestii mody oraz w jaki sposób można inspirować się estetyką rokoka w codziennym ubiorze. 


Izabela Czartoryska - kobieta, której wszechstronność i aktywność na różnych polach
może zadziwiać i inspirować nawet dziś 

Zadanie 1: sztuka konwersacji – konwersacja stanowiła podstawę kultury XVIII wieku. To właśnie podczas rozmowy ludzie wymieniali się poglądami, dyskutowali o sztuce, literaturze czy filozofii. Także i dziś ćwiczenia w prowadzeniu interesującej i wartościowej rozmowy nawet na najbardziej abstrakcyjne tematy może być świetnym wyzwaniem intelektualnym i doskonałą rozrywką. 

Zadanie 2: wieczór w teatrze – teatr należał do jednej z ulubionych XVIII-wiecznych rozrywek – zarówno kulturalnych, jak i towarzyskich. Współczesne programy teatrów, oper i filharmonii są naprawdę bogate i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!  Teatr to również idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy narzekają, że współcześnie brakuje im okazji do noszenia eleganckich, czy wręcz wieczorowych ubrań.

Zadanie 3: sztuka kaligrafii  - w XVIII wieku ludzie pisali niezliczone ilości listów. Ale już sama nauka kaligrafii może być świetną rozrywką, pozwalającą skupić się, wyciszyć i zrelaksować. A może warto pokusić się o napisanie prawdziwego listu lub rozpoczęcia z kimś regularnej korespondencji? Nie ma chyba bardziej przenoszących w czasie momentów niż pisanie listu, długie wyczekiwanie na odpowiedź i potem wyjęcie ze skrzynki zaadresowanej do nas wiadomości. 

Zadanie 4: spotkanie ze sztuką – muzea zyskały w XVIII wieku na szczególnej popularności, jeśli więc chcemy poczuć się „osiemnastowiecznie”, odwiedzenie muzeum czy galerii sztuki jest idealnym sposobem na spędzenie wolnego czasu!

Zadanie 5: kawa, herbata i porcelana - zwyczaj picia kawy, herbaty i czekolady osiągnął w XVIII wieku szczyt popularności; może warto i dziś uczynić z tego relaksujące rytuały? Podana w porcelanowej filiżance i własnoręcznie przygotowana gorąca czekolada z pewnością nada zwyczajnym chwilom wagi i niezwykłego piękna. 

Zadanie 6: powrót do natury – słynne hasło Rousseau doskonale sprawdzi się dzisiaj jako inspiracja dla wszystkich, którzy zmęczeni są głośnym, pełnym pośpiechu miastem. Jako odskocznia od zabieganej codzienności świetnie sprawdzi Leniwy spacer po parku, wyjście do zoo czy palmiarni, czy jednodniowa wycieczka w góry.

Zadanie 7: inne języki, inne kultury – w XVIII wieku poliglotyzm i zainteresowanie innymi kulturami zdecydowanie było w modzie! Może więc warto wprowadzić do swojego życia oświeceniowy akcent w postaci rozpoczęcia nauki nowego języka albo lepszego poznania kultury jakiegoś odległego kraju? 

Zadanie 8: artystyczne chwile – nauka rysunku, haftu i gry na instrumencie były częścią edukacji każdej XVIII-wiecznej panny. Dzięki temu w długie, zimowe wieczory nuda zdecydowanie nie była im straszna! Może i dziś warto zrezygnować z kolejnego wieczoru online i pobudzić kreatywność przy pomocy farb albo pasteli?

Zadanie 9: nieznane obszary literatury – w XVIII wieku każdy portretował się z książką, bo czytanie było po prostu w modzie. Nie ma więc nic bardziej osiemnastowiecznego niż lektura – może tym razem warto wybrać książkę mniej oczywistą, dzięki której poszerzymy nasze horyzonty? Albo książkę z XVIII wieku, by przekonać się, jak bardzo jesteśmy podobni do ludzi żyjących w tamtej epoce.


Zadanie 10: żurnale i periodyki – 2. poł. XVIII wieku to czas, kiedy nie można było być modnym bez prenumerowania jakiegoś czasopisma. W dobie internetu często rezygnujemy z czasopism, a przecież wiele z nich jest niezwykle wartościowych, możemy też dzięki nim natknąć się na treści, które z pewnością umknęłyby nam w gąszczu stron internetowych. Może więc warto zainspirować się oświeceniem i znaleźć idealne dla siebie czasopismo? 

Madame Pompadour, ikona rokoka, w doskonały sposób
łączyła zainteresowanie modą, sztuką i nauką

Mam nadzieję, że mój pomysł Wam się spodobał i że zainspiruje Was do celebrowania codzienności w XVIII-wiecznym stylu, a może nawet do bliższego poznania samej epoki. W najbliższym czasie na blogu pojawiać się będą posty, w których omówię wymienione przeze mnie zadania i pokażę, jak wiele innych rzeczy można nauczyć się od ludzi epoki oświecenia. 

Pozdrawiam, 
Gabriela 

10 komentarzy:

 1. pochwalam całkowicie, bardzo dobre pomysły. Przyznam, że jeśli czas pozwala próbowałem już wcześniej wprowadzać niektóre z tych propozycji, jak np. wyjście do opery ze zwróceniem bacznej uwagi na elegancki ubiór, celebrowanie picia choćby kawy w porcelanie, uwielbiam zwiedzanie muzeów a celowo odwiedzam XVIII pałace np. Zamek Królewski, Rogalin czy Wersal (2razy), rzeczywiście czuje się ten klimat. Jeśli chodzi o pisanie kaligrafowanych listów - wspaniała sprawa, a jeszcze w klimacie XVIII wiecznej konwersacji! tylko ten paskudny brak czasu, ale nie ma co narzekać, bo to takie współczesne. Chętnie pisałbym z kimś w XVIII wiecznych realiach ale raczej (niestety) przez email
  Pomysły swietne, godne wprowadzania w życie, spróbuje choć niektóre po trosze
  Pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji oraz czekam na "efekty"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) W Rogalinie jeszcze nie byłam, koniecznie muszę to nadrobić, bo na zdjęciach wygląda wspaniale :) To prawda, pisanie listów jest niesamowicie czasochłonne, nawet jeśli się ich nie kaligrafuje - ale może właśnie to tworzy ten ich niezwykły klimat. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Bardzo dobry post! Jak niektóre zadania wykonuję na co dzień nawet nie myśląc o XVIII wieku (zad. 1, 7, 8, 9) tak o niektóre u mnie trudno. Zwłaszcza jeśli chodzi np. o taki teatr albo picie kawy w porcelanie (W ogóle mam jakąś w domu?). Czas mnie goni, ale może znajdzie się jeden wieczór w miesiącu, aby pójść do teatru albo filharmonii. Przynajmniej mam taką nadzieję.
  Listy również bym popisała. Co prawda moje pismo do najładniejszych nie należy, ale zawsze istnieje opcja emaili.
  Mam nadzieję, że uda mi się resztę pomysłów wprowadzić w życie.
  Pozdrawiam i czekam na dalsze wpisy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Cieszę się, że moje pomysły Ci się spodobały! Tak mi się też wydaje, że codziennie bardzo często czerpiemy z kultury oświecenia, nawet o tym nie wiedząc (w końcu spuścizna po tym stuleciu jest ciągle bardzo duża i żywa). Ale myślę, że właśnie dobrym pomysłem jest nawiązywanie do historii świadomie, bo może to nadać codzienności nowej jakości :) Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Propozycje są naprawdę bardzo ciekawe i przede wszystkim niedrogie i nie są szczególnie wymagające. Zwłaszcza spodobał mi się pomysł z gorącą czekoladą podana w porcelanowej filiżance :) Poza tym chciałabym poświęcić trochę więcej czasu lekturze :) Tobie życzę wytrwałości i czekam na kolejne wpisy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Właśnie na tym mi zależało, żeby nie były to zadania czysto materialne, bo piękno i jakość życia przecież wcale od tego nie zależą :) Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Jeśli jest już kilka chętnych osób do pisania listów, może warto zastanowić się nad zasadami takiej korespondencji i zorganizować taki sposób inspiracji XVIII wiekiem? Co Ty na to, Gabrielo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka akcja z pewnością byłaby interesująca, ale nie podjęłabym się jej zorganizowania :)

   Usuń
 5. szkoda :(, choć chyba nie jest to zbyt trudne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli zależy nam na tym, by dobrze się prezentować, nie warto wybierać przypadkowych ubrań. Lepsze będą te sprawdzone, jak chociażby Ralph Lauren t shirt męski.
  tommy hilfiger t shirt damski

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Modna historia , Blogger