12/30/2014

12/30/2014

Henriette Verninac - republikański ideał Davida

Jak zapewne większość z Was doskonale wie, tym, co najbardziej interesuje mnie w historii, jest czas Wielkiej Rewolucji Francuskiej i dyrektoriatu, który nastał zaraz po niej. O ile o modzie czasu rewolucji pisałam Wam całkiem niedawno, o tyle moje wpisy dotyczące mody okresu dyrektoriatu pochodzącą sprzed roku i, mówiąc szczerze, nie do końca jestem już w stanie zgodzić się z tym, co w nich napisałam. Postanowiłam oczywiście zmienić ten stan rzeczy i tym razem zająć się już okresem dyrektoriatu dużo bardziej rzetelnie, dlatego w najbliższym czasie możecie spodziewać się kilku wpisów dotyczących właśnie tego okresu. 

Jacques-Louis David Portret pani Verninac, 1799

Zanim jednak zacznę pisać o modzie dyrektoriatu na blogu, chciałabym Was zaprosić do przeczytania artykułu poświęconego właśnie temu zagadnieniu, który napisałam dla portalu Niezła sztuka, a który znajdziecie tutaj:
http://www.niezlasztuka.net/pod-lupa/jacques-louis-david-portret-pani-verninac/

Portret pani Verninac, który w nim opisałam, śmiało można uznać za sztandarowy portret kobiecy okresu dyrektoriatu, w którym David zawarł nie tylko najważniejsze cechy sztuki neoklasycystycznej, ale także cechy nowej kobiety - już nie frywolnej przedstawicielki ancien regime'u, lecz surowej i cnotliwej republikanki. Jeśli jesteście ciekawi, jakie tajemnice skrywa portret pani Verninac, serdecznie zapraszam do lektury artykułu. Koniecznie dajcie znać, czy przypadł Wam do gustu! 

Pozdrawiam, 
Gabrielle 
Copyright © Modna historia , Blogger