6/18/2016

6/18/2016

Sceniczne szaleństwo

Sceniczne szaleństwo
Historią kostiumów scenicznych interesuję się już od bardzo dawna, głównie ze względu na moją fascynację sposobem ukazywania ubiorów antycznych w epoce nowożytnej. Jako że wciąż poszukuję coraz to nowych projektów i zachowanych realizacji, co jakiś trafiam w te rejony scenicznej historii, która chyba nigdy nie przestanie mnie zadziwiać! Jeśli kiedykolwiek wątpiliście w poczucie humoru i niczym nie skrępowaną fantazję ludzi czasów nowożytnych, zapewniam, że wystarczy obejrzeć kilka tego typu kostiumów, by zacząć patrzeć na nich w zupełnie inny sposób! Dziś chciałabym podzielić się z Wami pięcioma kostiumami, których szaleństwo, fantazja i groteskowość w ostatnim czasie najbardziej przykuły moją uwagę. 

Charles-Joseph Flipart Signor Scalzi, ok. 1730-1740

6/11/2016

6/11/2016

Moda i amoralność, czyli co propagowały XVIII-wieczne ryciny modowe

Moda i amoralność, czyli co propagowały XVIII-wieczne ryciny modowe
Studiowanie XVIII-wiecznych czasopism modowych to zdecydowanie jedna z moich ulubionych rozrywek. Nie tylko dlatego, że można dzięki nim poznać ówczesną modę właściwie od podszewki, i to w sposób kompleksowy - dołączone do rycin opisy bardzo często tłumaczą zarówno genezę powstania danego ubioru, jak i jego nazwy, typy tkanin, z których powinien być szyty etc, ale również dlatego, że są one świetnym źródłem wiedzy na temat ówczesnej kultury. Twórcy rycin nie musieli się nikomu przypodobać, nie troszczyli o zbyt skomplikowaną symbolikę i nie idealizowali rzeczywistości - ukazywali ludzi takimi, jakimi byli, w sytuacjach, których często sami mogli być świadkami. Jednocześnie, poprzez utrwalanie pewnych sytuacji na rycinach, sami przyczyniali się do kształtowania ówczesnej  rzeczywistości (można przypuszczać, że czasopisma te działały trochę jak dzisiejsze blogi lifestylowe). Co więc takiego, poza najnowszymi fasonami sukien, propagowały XVIII-wieczne ryciny? 


Galerie des modes, 1778

6/06/2016

6/06/2016

Rubensowskie damy w XVIII wieku

Rubensowskie damy w XVIII wieku
Petera Paula Rubensa chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. W końcu chyba większość z nas wychodzi ze szkół ponadgimnazjalnych, kojarząc barok nie z poezją Morsztyna, ale z wizją pań o "rubensowskich kształtach". Tymczasem wśród portrecistów i dam angielskich w XVIII wieku szczególną popularnością cieszyły się obrazy Rubensa ukazujące kobiety nie rozebrane, lecz ubrane. Na tyle, że bardzo często na ówczesnych portretach możemy zobaczyć kobiety ubrane w suknie nie do końca przystające do mody XVIII wieku, lecz bardzo mocno zakorzenione w epoce baroku... 


Thomas Hudson, Lady Lucy Manners, księżna Montrose, 1750

6/01/2016

6/01/2016

Jak ubierano dzieci w XVIII wieku

Jak ubierano dzieci w XVIII wieku
Z okazji dnia dziecka przygotowałam dziś dla Was krótki  artykuł o tym, w co ubierano dzieci w XVIII wieku. Chociaż z pozoru może się wydawać, że jest to kwestia dość prosta - w 1. połowie wieku były to zminiaturyzowane wersje ubiorów dorosłych, w 2. zaś stworzone specjalnie z myślą o dziecięcych potrzebach, wygodne, białe sukienki, kwestia ta jest nieco bardziej skomplikowana. Jeśli jesteście ciekawi, jakie tajemnice może skrywać XVIII-wieczny ubiór dziecięcy, serdecznie zapraszam do dalszej lektury! 

Francois Hubert Drouais, Charles Philippe de France z siostrą Marie Adelaide, 1763

Copyright © Modna historia , Blogger