2/26/2015

2/26/2015

Józefina Bonaparte - cesarski ideał Gérarda

Na dzisiejszy wpis po raz drugi już chciałabym zaprosić Was na portal Niezła sztuka, gdzie miałam przyjemność opublikować ostatnio kolejny artykuł. Poprzednim razem opisywałam republikański ideał kobiety na płótnie Davida (który możecie przeczytać tutaj), teraz natomiast wzięłam pod lupę ideał kobiety następnej epoki - Cesarstwa, który najpełniej chyba uosabia portret koronacyjny Józefiny namalowany przez ucznia Davida, François Gérarda

Francois Gerard Józefina w stroju koronacyjnym, 1808

Moim stałym czytelnikom tematy les merveilleuses i późniejszej modowej propagandy Napolena są z pewnością doskonale znane, ponieważ opisywałam je na moim blogu nie raz. Niemniej mam nadzieję, że opisane w formie artykułu poświęconego jednemu obrazowi również Was zainteresują. Tym bardziej, że mój wcześniejszy wpis dotyczący strojów dworskich w epoce napoleońskiej stał się jedną z ofiar tworzonych przeze mnie etykiet i został przez przypadek wykasowany. Dlatego też, w ramach rekompensaty, serdecznie zapraszam Was do przeczytania mojego nowego artykułu poświęconego Józefinie, który znajdziecie tutaj: 





Koniecznie dajcie znać, jak Wam się spodobał! 


Pozdrawiam, 
Gabrielle 

11 komentarzy:

  1. Bardzo fajny artykuł, w przejrzysty sposób wiele wnosi do mojej skromnej wiedzy. Był mi potrzebny tak samo jak Twój ,,Słowniczek''.Bardzo dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy artykuł. Świetnie się czytało.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wyłapałam literówkę przy podpisie obrazu... ośmielę się na jej wskazanie: powinno być w stroju 'koronacyjnym' :)
    Mam nadzieję, że nie będziesz miała mi tego za złe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, no co Ty, dziękuję za jej wskazanie :) U mnie literówki to niestety norma, a nie zawsze wszystkie sama wyłapię, żeby je zmienić :)

      Usuń
  4. Bardzo dziękuję za świetny artykuł i jako wielka pasjonatka epoki napoleońskiej zadaję małe pytanie: czy mogłaby pani z powrotem opublikować na blogu teksty dotyczące empirowych sukien dworskich, czerwonych sukien doby napoleońskiej oraz Józefiny Bonaparte i Pauliny Borghese?
    Byłabym bardzo wdzięczna, były to jedne z moich ulubionych ("ukochane" posty czytam zazwyczaj kilka razy).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że się Pani spodobał! Tylko jest mi szalenie przykro, ponieważ ja tych tekstów już nie mam... przez zupełny przypadek wykasowałam je podczas robienia etykiet... być może kiedyś uda mi się napisać podobne (tylko bardziej dopracowane), ale na ten moment niestety niczego nie obiecuję :(

      Usuń
  5. czytając twoje posty mogę się choc troszkę dokształcić, gdyż kompletnie się nie znam na tego rodzaju sztuce:/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mnie to cieszy! Mam nadzieję, że może dzięki nim stanie Ci się dużo bliższa :)

      Usuń
  6. Bardzo dobry artykuł! Oby tak dalej ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Modna historia , Blogger